Mogoče ste v vaši družini z vrtcem in šolo čisto v redu začeli in vam spremembe ne povzročajo kakšnih posebnih izzivov. V tem primeru niti ne rabiš prebrati tega mojega zapisa, ker je namenjen predvsem tistim, ki ste imeli in še imate v teh dneh doma precej pestro ali celo obsedeno stanje.
Mnoge mame ste mi potožile o tem in z različnih vidikov niti ni tako nenavadno, da je za visoko senzitivne mame in otroke to še malo težje. Morda je tvoj otrok v teh dneh še posebej razdražljiv, siten, bolj jokav, ima več čustvenih izbruhov, vse mu gre na živce, prihaja iz šole ali vrtca slabe volje ali še posebej utrujen.
Ali pa večkrat slišiš:
“Šola je bedna!”
“Ne grem več v šolo!”
“Vsi so bili danes tako zateženi!”
“Komaj smo začeli, pa imamo že toliko naloge!”
“Nehaj mi še ti težit, pusti me pri miru!”
“Mami, jutri ne grem v vrtec!”
“Me lahko prideš jutri iskat že po kosilu?”
Ko mame to slišimo in doživimo, tudi nas pahne v različna čustva, začutimo otroka ali pa hitro iščemo rešitve in ga prepričujemo z različnimi argumenti, zakaj to ne drži in zakaj ne sme tako misliti in čutiti. Morda se celo razjezimo in ga kaznujemo za neprimerne besede in vedenje.
Kaj se pa vendar gre? Življenje vendar ni samo igra!
Zato te danes spomnim, da morda tvoj otrok v tem trenutku najbolj potrebuje, da objameš njegovo tečnobo.
Morda ne dobesedno, ker ni nujno, da ti bo objem dovolil. Govorim o tem, da s svojo čimbolj umirjeno energijo ustvariš prostor, kjer mu bo lahko težko, kjer bo lahko dal ven vse, kar se je v njem nabiralo dopoldne v šoli ali vrtcu in zelo verjetno ni imel s kom podeliti.
Ponavadi otroci svojo slabo voljo stresejo tam, kjer se počutijo najbolj varno. In kje drugje je to lahko, če ne doma. Naj bo v teh dneh vaš dom še posebej varna baza za vse družinske člane!
Predvsem predšolski otroci, pa tudi najstniki in tisti vmes, še ne znajo dobro ubesediti, kaj jih muči in zakaj jim je težko, zato rabijo našo pomoč.
Vabim te, da se ob takih besedah ali obnašanju ustaviš in ne reagiraš takoj na to, kar vidiš in slišiš. Zaupaj svoji intuiciji, zaupaj svoji povezanosti z njim in verjemi, da ga dovolj dobro poznaš, da lahko globlje začutiš, kaj se z njim dogaja. Začuti, kaj je pod besedami in obnašanjem.
Zelo verjetno ne potrebuje, da rešiš njegove stiske, ampak da ga predvsem slišiš in skušaš razumeti.
Mogoče pa si ob tem pomislila: “Kaj pa jaz? Kdo pa bo mene vprašal, kaj potrebujem in zakaj mi je težko?”
V takih trenutkih se v tebi lahko prebudi majhna punčka, ki si tako zelo želi in pričakuje, da bi drugi uganili, kaj potrebuje in poskrbeli zanjo.
Super bi bilo, če bi kot odrasle ženske dovolj poznale svoje potrebe in jih tudi znale izraziti, da bi znale poskrbeti zanje same in tudi s pomočjo drugih.
A vemo, da večinoma ni tako. Večina izmed nas v zadnjih letih šele dobro spoznava, kakšne so naše potrebe in smo še vedno na zahtevni poti, da zanje tudi poskrbimo.
Verjamem tudi, da ni namenjeno, da smo ljudje povsem samozadostni in neodvisni drug od drugega. Menim, da je pomembno, da se znamo tudi povezovati in si pomagati. Zato poglej okoli sebe, s kom se v teh dneh lahko pogovoriš, komu lahko tudi ti potožiš, ko ti je težko. Brez obsojanja, pretiranega svetovanja in pametovanja.
Povej mi, draga moja, kaj potrebuješ v teh dneh!
Če ne najdeš nikogar, ti lahko svoje uho in ramo posodim tudi jaz – čeprav virtualno, pogosto ne deluje nič manj učinkovito in pomirjujoče. Lahko pa se dobiva tudi v živo.
Če potrebuješ enega ali več pogovorov, sem v septembru znižala cene individualnega svetovanja. Preveri in se prijavi, če potrebuješ mojo podporo.
Ko sama prejmeš podporo, se čustveno in energijsko okrepiš ter veliko lažje podpreš tudi svojega otroka. Naj bo to tvoja motivacija, če v tem trenutku še ne zmoreš tega samo zaradi sebe.
Podobne stiske in prehodi so lahko tudi dobro izhodišče, da se s sabo in s svojim otrokom globlje povežemo!
Namenite si še več objemov v teh dneh!
Topel objem,
Erika